Den záchranářů v Kolíně je úspěšně za námi.

Dne 8. května 2022 jsme se účastnili již tradičního dne záchranářů v Kolíně. Pozvání na tuto akci jsme přijali od Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje. Akce se konala nejprve na Karlově náměstí a v odpoledních hodinách se přesunula na Kmochův most a na břeh řeky Labe.

Veškeré přípravy na den záchranářů začali již v sobotu, kdy se myla a připravovala naše cisternová automobilová stříkačka Scania, kterou jsme na slavnostech chtěli ukázat v plné kráse. Vyčistili jsme interiér a auto jsme umyli. V neděli ráno jsme se pak sešli v brzkých ranních hodinách, abychom kolem sedmé hodiny byli na hasičské stanici v Kolíně. Sraz jsme si proto dali již v pět hodin ráno a z hasičské zbrojnice jsme vyjeli kolem půl šesté. 

Po příjezdu na požární stanici Kolín jsme se nahlásili příslušníkům HZS a pomohli jsme nanosit potřebné vybavení do auta. Postupně se ke stanici začala sjíždět další hasičská, záchranářská nebo policejní technika. Celý den oficiálně začal slavnostní jízdou záchranných složek ze stanice HZS na Karlovo náměstí. V této slavnostní koloně jsme samozřejmě nechyběli a za hlasitého houkání všech vozidel jsme se postupně dostávali na místo určení. Na Karlově náměstí jsme pak v dopoledních hodinách ukazovali zásahovou techniku. Děti i dospělí tak mohli nahlédnout do vybavení, které běžně vozíme na zásah. Nejvíce však zaujaly naše menší komentované “prohlídky” kabiny, kde jsme dětem vysvětlovali a ukazovali jaký materiál si hasiči připravují již při cestě k zásahu a co se k čemu používá. Tyto prohlídky samozřejmě doprovázelo plno otázek jak dětí tak i dospělých. Odpovědí se ujali naši tři dorostenci, kteří se v tuto chvíli připravují do výjezdové jednotky. 

Nicméně i my jako hasiči jsme zde měli plno zábavy. Hned z rána jsme si postupně prohlédli zásahovou techniku jiných jednotek Především nás zaujala speciální zásahová technika, kterou přivezli například profesionální hasiči ze záchranného útvaru v Hlučíně (konkrétně hasičský speciál Triton) nebo podnikový hasiči Správy železnic (vyprošťovací automobil a jeřáb). Zaujalo nás také mobilní operační středisko, které na ukázku přivezli středočeští záchranáři. Po jedenácté hodině došlo navíc k předání nového požárního kontejneru pro kombinované hašení. 

Kolem 12:30 jsme se následně přesunuli k zimnímu stadionu. Zde jsme odpoledne měli za úkol zajišťovat tvorbu pěny pro děti. Kolegové z HZS nám přivezli agregát na tvorbu pěny a pěnidlo a my jsme v pravidelných intervalech dělali dětem pěnu. Každopádně o zábavu neměli postaráno jen děti, ale i naši členové, kteří měli hned vedle sebe ukázky historické techniky. Přiletěl k nim na ukázku také policejní vrtulník z Prahy. Na vedlejší louce se také celé odpoledne ukazovali také různé ukázky policie i hasičů. Středočeští policisté nám ukázali zákrok na projíždějícího pachatele nebo zákrok proti skupině. Profesionální hasiči ze stanice Říčany a Kolín pak uhasili automobil. 

Přímo na ostrově pak bylo k vidění vyprošťování osob z havarovaných aut, orientace v zakouřeném prostředí, polygon a vybavení od společnosti Dräger, záchranáře, policisty a další.

Pro naši jednotku byla akce ukončena kolem čtvrté hodiny odpoledne, kdy jsme se vrátili zpět na základnu. V Říčanech jsme pak doplnili cisternu, natankovali a vrátili se do garáže. Vyměnili jsme mokré vybavení za suché a čisté a vozidlo přihlásili zpět na výjezd (po dobu akce místo Scanie byla jako prvovýjezdová cisterna přihlášena CAS 32 Tatra). Tímto tento dlouhý ale užitý týden konči. Již teď se těšíme na další ročník.

Rádi bychom vás také pozvali na den s IZS v Říčanech, který se koná v úterý 21.6.2022 na Masarykově náměstí v Říčanech. O podrobnostech vás budeme informovat na sociálních sítích a na webu.

Autor: Michal Makl

Datum: 10.5.2022   22:21