Slavnosti 150 let jsou za námi! Díky, že jste dorazili.

V letošním roce oslavil náš sbor 150 let své existence. Takové datum je pro hasiče velmi významné jubileum, které zasluhovalo velkou oslavu. Tu jsme uspořádali v sobotu 22. června na Masarykově náměstí v Říčanech.

Návštěvníci se mohli těšit na velmi nabitý program, který začal ve 12 hodin a skončil krátce po 22 hodině. Celé sobotní odpoledne byla k dispozici dětská zóna, kde rodiny s dětmi mohli nalézt stánek s malováním na obličej, koutek na tvoření, skákací hrad nebo kuličkovou zmrzlinu. Sednout jste si mohli i do kabiny hasičského vozu nebo si prohlídnout současné technické vybavení naší prvovýjezdové cisterny Scania nebo techniku dobrovolné jednotky Všestary, Svojšovice nebo profesionální jednotky HZS Říčany. Své vybavení ukázala i Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje nebo Policie ČR. Zapomenout nesmíme ani na strážníky městské policie.

Stálá expozice techniky IZS doplňovali dynamické ukázky. Policisté si připravili zásah proti agresivním vandalům, záchranáři ve spolupráci s profesionálními hasiči stanice Říčany vyproštění osoby z havarovaného vozu. Pozadu jsme nebyli ani my, kdy jsme si připravili hašení požáru odpadu. Využili jsme k tomu novou cisternovou automobilovou stříkačku Tatra Terrno, kterou jsme získali od profesionálních kolegů.

Předání tohoto vozidla, které pomáhalo mimo jiné i u požárů v Řecku, je pro naši jednotku velkým pokrokem. Omladí náš vozový park, ale především se jedná o první “krátkou” cisternu. Naše jednotka prozatím disponuje pouze velkokapacitními cisternami, které nejsou pro svou délku vždy vhodné do úzkých ulic města. Tatra Terrno je vozem s nádrží na hasební vodu o objemu 4000 litrů, což plně dostačuje na prvotní zásah. Navíc nabízí více prostoru pro uložení technického vybavení. Vozidlo bude tedy primárně určeno pro řešení technických zásahů. Jednat se může například o živelné pohromy, odstraňování následků úniků nebezpečných látek apod.

Později odpoledne si návštěvníci mohli zasoutěžit o hodnotné ceny, které věnoval náš partner Pivovary Lobkowicz. Vyzkoušet jsme si mohli závod v motání hadic, v pití piva nebo si zaskákat v pytli.

Hlavní kulturní program čekal večer, kdy na pódiu vystoupila kapela Colors for lovers a IneKafe. Krátce po 22 hodině následně byla celá akce slavnostně ukončena.

Děkujeme všem, kteří přišli slavit s námi!