SOUČASNOST

V sekci historie jsme se dostali do roku 2019 a zde na tento rok plynule navážeme.

V posledních letech došlo k výrazné obměně vozového parku. Dnes se v něm nachází už pouze jedna z již zmiňovaných CAS a to jako záložní. Přidala se k ní druhá Tatra 815, která slouží jako druhovýjezdová cisterna. K nim se přidává v roce 2020 třetí zbrusu nová cisternová automobilová stříkačka na podvozku Scania P440. Místo Avie dnes jezdí Ford Tranzit, který je určený pro převoz až devíti hasičů na místo události. K němu se v roce 2022 přidal kontejnerový automobil Iveco, který odváží cateringový nebo protipovodňový kontejner. Ve výbavě máme i motorový člun a od roku 2015 novinku – smykový nakladač. Každý hasič je vybaven odpovídajícími osobními ochrannými a pracovními prostředky.

Každopádně nesmíme zapomenout ani na naši mládež. Ta se v posledních letech může pyšnit hned několika úspěchy. Například účast na krajském kole hry Plamen (starší žáci), 4. místo z mistrovství České republiky (dorostenec Vít Nechvátal) a medailovými pozicemi z okresních soutěží. V roce 2021 pořádáme také první ročník závadu TFA Říčany, který jsme uspořádali ve spolupráci s PSC ligou TFA. Pustili jsme se také do rekonstrukce skladu materiálu mládeže a dalších drobných oprav. Pořídili jsme novou kuchyňskou linku do zázemí, vchodové dveře, nábytek do klubovny a v neposlední řadě jsme vymalovali.

Novinky nás v minulých letech čekali i v online sektoru. V roce 2019 jsme vytvořili web pro mládež. V roce 2021 jsme založili Instagram a Twitter a v roce 2022 jsme začali vytvářet tento nový web.

Jednotka se pravidelně každý pátek od 17:00 účastní odborné přípravy, výcviku a údržby techniky a ostatních prostředků požární ochrany v objektu zbrojnice. Mládež se pak schází každé úterý od 18:00 (starší žáci) a ve čtvrtek od 16:00 mladší žáci a od 18:00 starší žáci. V současné chvíli máme několik desítek aktivních členů našeho sboru, včetně mládeže, kde je kolem třiceti dětí. Naše sídlo se nachází v areálu sběrného dvora v ulici Březinova, kde máme tři budovy. Sklady materiálu v zadní části areálu, klubovnu v budově městského úřadu a hlavně výjezdovou garáž, kde se nacházejí výjezdová vozidla.

Jednotka SDH Říčany

První velká novinka přichází v roce 2020. Naše jednotka totiž oficiálně dostává do užívání nové zásahové automobily. Dopravní automobily Ford Tranzit a cisternovou automobilovou stříkačku Scania. Obě vozidla byla jednotce oficiálně předána 6. června 2020. Právě v tento den jsme si dovolili uspořádat slavnost na Masarykově náměstí. Po příjezdu se vozidla dočkala požehnání od říčanského faráře. Slávy na Masarykově náměstí v Říčanech se účastnilo mnoho našich kolegů z okolních sborů a zástupci HZS. Některé sbory se také přijeli pochlubit svou technikou, takže se bylo na co koukat. Poprvé nás navštívili naši jmenovci, zavítala k nám delegace dobrovolných hasičů z Říčan u Brna. Naše mládež si připravila malé vystoupení. Jednalo se o takovou malou štafetu v dobových uniformách (1970 – současnost) s klíčem od nové CAS. Následovala také ukázka hašení požáru sudu s odpadem. K vidění měli návštěvníci také zbylou techniku sboru, jak současnou tak i historickou.

Každopádně vzhledem ke světovým problémům se činnost naší jednotky měnila. Nově se účastnila ve spolupráci s městskou policií na distribuci a skladování dezinfekce pro občany města. Díky Covidu se omezila i výjezdová činnost. Členové se ale i v době krize nepravidelně scházeli a udržovali techniku k případnému zásahu.

V roce 2021 se pak situace pomalu stabilizuje. Jednotka se pravidelně schází a pomáhá kde se dá.

z obrázku se dostanete kliknutím do prostoruvedle

Mládež

V roce 2020 se naše hasičata nemohou scházet. Tréninky spíše nejsou než jsou. Děti si ale chybějící tréninky kompenzují o rok později. Starší žáci se totiž účastní krajského kola hry Plamen, odkud si odváží 10. místo. Ve stejném roce se také náš dorostenec Vít Nechvátal účastní mistrovství České republiky dorostu v Zábřehu na Moravě, odkud si odváží krásné 4. místo. V roce 2021 je také rozhodnuto o zavedení tréninků pro starší žáky i úterky. Tento rok se také začínají scházet dorostenky a dorostenci, kteří běhají požární útoky. V roce 2022 začínáme sezónu naplno. Účastníme se soutěží v požárním útoku i TFA. Pravidelně se scházíme několikrát do týdne a základna mládeže se neustále zvětšuje.