Hlášení je nejjednodušší nahlásit na k tomu určené webové stránce. Po vyplnění formuláře se údaje automaticky zobrazí na operačním středisku HZS a vy předejdete zbytečným planým výjezdům. Pro nahlašování nevyužívejte tísňových linek 150 a 112!
Pálení je třeba mít pod kontrolou, a proto jsme pro vás připravili článek, kde podrobně popisujeme, na co si dát při pálení pozor a jaké bezpečnostní pravidla je třeba dodržovat.
Plošné vypalování trávy a porostů je ale zakázáno hned třemi zákony České republiky, přesto si tato činnost každoročně vyžádá několik lidských životů, zejména starších osob.
Vypalování trávy je v České republice zakázáno zákonem o požární ochraně, zákonem o ochraně přírody a krajiny a zákonem o myslivosti ve znění pozdějších předpisů. Podle zákona o požární ochraně nesmí fyzická osoba vypalovat porosty, jinak se dopustí přestupku. Za tento přestupek lze uložit pokutu do výše 25 000 Kč. Za stejný přestupek hrozí pokuta také právnickým a podnikajícím fyzickým osobám a to až do výše 500 000 Kč.
Kontrolované pálení biologického odpadu je možné při dodržení bezpečnostních pravidel, které uvádíme níže. Právnické a podnikající fyzické osoby jsou povinny plánované spalování přírodních materiálů předem oznámit územně příslušnému HZS kraje včetně připravených opatření proti vzniku a šíření požáru. HZS kraje může určit další podmínky této činnosti nebo činnost zcela zakázat. Za porušení této ohlašovací povinnosti může být těmto osobám uložena pokuta opět až do výše 500 000 Kč.
Hlášení pálení biologického odpadu se ve Středočeském kraji vyřizuje webovým formulářem. Ohlašovat pálení většího rozsahu doporučujeme také fyzickým osobám. Zabrání se tak množství zbytečných výjezdů našich jednotek. Pálení se nikdy neohlašuje na tísňové linky.